Blog

19 Wrzesień 2022Jak oszczędzać ciepło w domu?

 

Blog_oszczędzanie_ciepła

To pytanie w obecnych czasach stawia sobie coraz więcej osób, jest kilka prostych zasad, które zwiększą efektywność wykorzystywanego ciepła do ogrzania Twojego mieszkania.

W ciągu doby utrzymuj temperaturę w zależności od pomieszczenia na optymalnym poziomie dostosowanym przede wszystkim do Twoich indywidualnych potrzeb.  Wysokość temperatury jest uzależniona od kilku czynników np. obecność dzieci w domu lub częste wyjazdy domowników. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni 18°C, a dla łazienki 24°C.

 

10 prostych sposobów na oszczędzanie ciepła

1. Obniżanie temperatury, gdy jesteśmy poza domem, a także na noc regulując nastawę termostatu. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwali Ci zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Największym błędem jest wychłodzenie mieszkania, ponowny powrót temperatury do wartości zadanej pochłonie wiele energii.

 

2. Obniżenie temperaturę w pomieszczeniach w których mało przebywasz, wszelkiego rodzaju pomieszczenia typu poddasze, piwnica, korytarz, komórki czy garaż. Pamiętaj także o ich dodatkowym zaizolowaniu, ten zabieg wpłynie na zużycie ciepła.
.
  Oszczędzanie ciepła

 

3. Przygotowanie instalacji C.O. do sezonu grzewczego, przed uruchomieniem instancji odpowietrz kaloryfery, czyli ustaw zawór regulujący na wartość maksymalną. Pozwól wodzie obiegowej na wypchnięcie powietrza z układu.

 

4. Wietrzenie pomieszczenie powinno odbywać się krótko, ale intensywnie. Okna powinny być maksymalnie otwarte, ale na krótko przy zamkniętych zaworach. Pamiętając o poprzedniej zasadzie Nie wychładzaj pomieszczenia. Regularne wietrzenie zapobiega chorobą oraz wpływa na nasze samopoczucie. Podstawowym błędem jest wietrzenie przy lekko uchylnych oknach. Takie działanie nie pozwala na przewietrzanie pomieszczenia i dodatkowo prowadzi do nadmiernego zużycia energii.

 

Wietrzenie pomieszczenia

 

Blog_ oszczędzanie_ciepła

5. Głównym źródłem strat ciepła są okna i drzwi. Dobrej jakości stolarka okienna i drzwiowa bezpośrednio wpłynie na Twoje rachunki za ogrzewanie. Zwróć uwagę na prawidłowy montaż, każda nieszczelność lub mostek termiczny to potencjalne źródło strat.

 

6. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe. Zadaniem mat jest odbijanie ciepła, jakie emitują grzejniki w kierunku ścian. W ten sposób ograniczane jest zjawisko wchłaniania ciepła przez ścianę – zamiast tego kierowane jest ono do wnętrza pomieszczenia. Tego typu maty mogą odbijać nawet do 90% promieniowania cieplnego – daje to wymierne rezultaty szczególnie wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami grzejników żeliwnych starego typu, które nie działają na zasadzie konwekcji.

 

 

7. Korzystaj z rolet zewnętrznych, żaluzji, zasłon lub rolet dzień i noc, w celu osłonięcia okna na noc. Rolety zewnętrzne to najlepszy sposób na ograniczenie strat cieplnych przez okna i drzwi. Profilr są wykonane z alumnium wypełnione pianka poliuretanową. Zwróć uwagę na prawidłowy montaż, każda nieszczelność oraz mostki termiczne to potencjalne źródło strat ciepła.

 

8. Wykorzystuj energię słoneczną w ciągu dnia, nie zasłaniaj okien. Wpadające promienie słoneczne nagrzeją Twoją podłogę i inne elementy w domu, które oddadzą zgromadzoną energię w ciepło na resztę dnia.

 

 

 

10. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w termoizolacje budynku, wymianę okien i drzwi. Rezygnacje z grzejników w częściach wspólnych, klatkach schodowych. Wykonie izolacji fundamentów czy likwidacji okien piwnicznych. Dzięki tym pracom oszczędność ciepła może sięgnąć nawet do 30 proc.

 

  10. Wybieraj sprawdzone firmy, nie zawsze najniższa cena gwarantuje odpowiednią jakość towaru czy usługi. Firma MAR BUD posiada wieloletnie doświadczenie w montażu rolet zewnętrzny i wewnętrznych. Masz pytania skontaktuj się za nami, odpowiemy na każde Twoje pytanie→ Kontakt