Blog

27 Wrzesień 2022Jak oszczędzać prąd

 

Jak zacząć oszczędzać energię elektryczną w domu?

My jako użytkownicy mamy wiele możliwości optymalizowania zużycia energii elektrycznej – zaczynając od zmiany naszych nawyków, poprzez w razie konieczności zmianę taryfy u naszego operatora, wymianę sprzętu a kończąc na modernizacji domu czy mieszkania.

Blog_oszczędzanie_prądu

Oszczędzanie energii w domu

 

 

 Na temat oszczędzanie energii elektrycznej narosło wiele mitów. Czy ładowarka podłączona do naszego gniazdka to pożeracz prądu, czy urządzenia w trybie czuwania drenują nasze rachunki za prąd. 

Za pomocą watomierza sprawdziliśmy, ile w rzeczywistości kosztuje, odkurzanie czy pranie w ujęciu rocznym. Zostały przedstawione szczegółowe wyliczenia zużytej energii elektrycznej. Tutaj→ Czy warto inwestować w urządzenia o energooszczędne? Jaki wpływ na rachunki mają wszechobecne urządzenia tak jak, telefon, mikrofalówka czy też wyświetlacz na kuchennym piekarniku.

 

Przed przystąpieniem do analizy, które urządzenie w naszym domu zużywa najwięcej energii elektrycznej musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co kryje się pod skrótem kWh (kilowatogodzina), jedna kilowatogodzina odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów (W), czyli jednego kilowata. Najbardziej wiarygodna informacja o prognozowanym zużyciu energii elektryczne przez odbiornik przedstawia etykieta klasy energetycznej.

Nowe klasy energetyczne 

Przy wyborze nowych urządzeń AGD czy RTV należ zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Nowe oznaczenia zaczęły obwiązywać od 2021 roku i objęły pralki, pralkosuszarki, zmywarki oraz zamrażarki a także telewizory i monitory. Zmiany dotyczą także źródeł światła.

Nowe oznaczenia klasy energetycznej:

 

  Nowe etykiety dla telewizorów zawierają poniższe informację:

  • skalę klasy efektywności energetycznej od A do G
  • zużycie energii na 1000 godzin podczas odtwarzania w trybie SDR (kWh)
  • zużycie energii na 1000 godzin podczas odtwarzania w trybie HDR (kWh)
  • kod QR
  • klasę efektywności energetycznej
  • klasę efektywności energetycznej w wyświetlaczu HDR,
  • średnice ekranu, oraz rozdzielczość.

Wnioski jakie się nasuwają to:

  • większy ekran to większe zużycie energii, decydując się na zakup nowego urządzenia weź to pod uwagę
  • zużycie energii zależy od parametru telewizora: Jasność obrazu, w celu obniżenia zużycia energii obniż ten parametr
  • weź także pod uwagę zmniejszenie rozdzielczości obrazu, obniżenie może zmniejszyć zużycie energii nawet o 50 %
  • nowe urządzenia mają standardowo włączony Tryb oszczędzania energii, nie zmieniaj tej funkcji zaoszczędzisz kolejne kilowatogodziny energii.         

Roczny koszt zużycia energii elektrycznej 

Analizując przedstawiona etykietę dla telewizora SAMSUNG QE55Q67AAU, przy złożeniu że w ciągu roku będzie używany przez 1000 h, czyli średnio licząc Okoł 3 godzin dziennie, roczny koszt wyniesie dla taryfy G11 50,00 zł.

Ceny energii elektrycznej w Polsce dla Taryfy G11, stan na 20.05.2021, źródło: cena-pradu.pl

Sposoby na proste oszczędności w Twoim domu:

 

Klimatyzacja

Staraj się rozsądnie używać klimatyzację. Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury.

 

Oświetlenie

W miarę możliwości korzystaj z naturalnego światła. Pamiętaj o gaszeniu światła w pomieszczeniach w których nie przebywasz.

Komputer/telefony

Staraj się nie pozostawiać nieużywanych urządzeń w trybie stand-by. Jeśli korzystasz z laptopa czy telefonu, wyciągaj ładowarkę z gniazdka.

Czajnik elektryczny

Gotowanie wody tylko w takiej ilości, którą potrzebujesz. Nadmiar gorącej wody możesz przechowywać w termosie. Naucz się pytać domowników, czy ktoś nie potrzebuje wody na herbatę, gdy sam wstawiasz wodę.​

Lodówka

Ustaw lodówkę z dala od grzejnika, zmywarki czy kuchenki gazowej. Wkładanie gorących potraw spowoduje wzrost zużycia energii. Optymalna temperatura wewnątrz lodówki mieści się w zakresie do 4 do 7 stopni Celsjusza.

Zmywarka

Uruchamiaj zmywarkę tylko przy pełnym załadunku. Korzystaj z programów typ Eko. Wstępne wytarcie naczyń wpłynie na jakość ich umycia, oraz brak powtórnego uruchamiania zmywarki.